HISTORIE

Merboltice jsou vesnickou památkovou zónou a areál statku, ve kterém žijeme a hospodaříme, patří k nejzachovalejším a nejhodnotnějším památkám v obci a také má patrně nejlépe zdokumentovanou historii 19. a 1. pol. 20. stol.

Rodina Röslerů, která tu žila před válkou, představovala aktivní, vzdělanou a vlivnou část místních obyvatel - sedláků, která se kromě hospodaření věnovala i řadě  dobročinných aktivit, včetně výstavby (a z velké části i financování) rozhledny na Strážném Vrchu (Hutberg), s hospodou a kuželníkem. Röslerovi stáli po několik generací v čele obce, místních hasičů i různých spolků, až přišel nucený odchod v r. 1946. Původně zhruba tisícihlavou vesnici dosídlilo méně než 20 lidí a čekalo ji dlouhé období úpadku, kdy zmizela celá řada krásných statků, stodol a jiných hospodářských budov a nakonec i kostel (odstřelen 1974). Více o historii obce se dozvíte na www.merboltice.cz, nebo ze čtyř zastavení Röslerovy stezky, vedoucí od statku kolem gotické zvonice na Strážný Vrch (Naučnou stezku, stejně jako opravu božích muk před statkem zaštítil Sousedský Spolek Merboltice).

Statek bez vody a elektřiny, s propadlými stropy v celém patře a téměř rozpadlou stodolou jsme koupili v r. 2004, kdy jsme se i nastěhovali. Ve stejné době jsme se i setkali s rodinou Röslerů, se kterými jsme dodnes v pravidelném přátelském kontaktu. Zejména díky nim a díky množství nálezů se nám podařilo seskládat příběh místa, kde žijeme. Část dokumentů je k vidění ve vilce (proklik ubytování), část je v depozitáři Muzea v Přírodě Zubrnice.     
    

 

 

   

Fotogalerie - pro zvětšení klikněte: